TMMOB YALNIZ DEĞİLDİR!

TMMOB YALNIZ DEĞİLDİR!
BASIN AÇIKLAMALARI
0
Paylaş:

AKP, bir yandan bazı meslek odalarının seçimlerini iptal ederek geriye kalan bir kaç odanın yönetimini de kendisine bağlı hale getirmeye çalışırken,  bir yandan da muhalif duruşu nedeniyle hedef haline getirdiği TMMOB’a yönelik her gün yeni bir baskı yoluna başvurmaktadır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TMMOB’a bağlı Kimya Mühendisleri Odası’na karşı açtığı davada Mahkeme’nin “Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun görevlerine son verilmesi” kararı siyasal bir karar olup çalışma yaşamındaki saldırıların bir parçasıdır. Bu karar belediyelere kayyum atanması uygulamasının emek ve meslek örgütlerine uyarlanmış halidir. Siyasal iktidar ihraç, açığa alma, gözaltı, tutuklama gibi muhalif emek ve meslek örgütlerini baskı altına alma, susturma, özerk yapısını ortadan kaldırma yöntemlerine mahkeme kararıyla yönetimi görevden almayı da eklemiştir.

AKP sivil darbesinin hukuku bir kez daha 12 Eylül darbecilerinin hukuku ile aynı noktada birleşmiştir.

Kurulduğu günden bugüne kadar baskılara maruz kalan TMMOB ve bağlı odaları şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da boyun eğmemiştir, eğmeyecektir.

Mahkemenin bu antidemokratik kararını kınıyoruz. Konfederasyonumuz, emek ve demokrasi mücadelesinde TMOOB ile omuz omuza birlikte ve ortak hareket edecek, dayanışma içinde olacaktır.

YÜRÜTME KURULU

Paylaş:

Yorumlar kapatıldı.

Paylaş