ETUC Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Çağrıda Bulunuyor!

ETUC Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Çağrıda Bulunuyor!
ULUSLARARASI İLİŞKİLER
0
Paylaş:

Üyesi bulunduğumuz ETUC’un çağrımız sonucu, uluslararası topluma 20 Ekim’deki duruşmayı takip etmelerini talep ettiği mektubunu aşağıda görebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından çok sayıda kamu çalışanı kamudaki işinden ihraç edildi. Türkiye’deki üyelerimizden DİSK’in raporuna göre aralarındaki 5602 akademisyenin de olduğu toplam 112.863 kişi kamu kurumlarından ihraç edildi. Hemen hemen hepsi değilse bile çoğu ihraç keyfi ve kanıtlanmayan ithamlara dayalı olarak yapılıyor. Uygun hukuki başvuru yolları bulunmuyor. Türk yetkililer inceleme komisyonu kurmayı kabul etti ancak ilgili komisyon çalışmalarına hala başlamadı. Çoğu çalışanın herhangi bir geliri bulunmuyor, seyahat hakları da dahil birçok sosyal haklarını yitirmiş durumda. İnsanların çok ağır koşullarda olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır.

İddiaların keyfi içeriği ve temelsiz olması nedeniyle ihraç edilmelerini kabul etmeyenlerden ikisi Nuriye Gülmen (akademisyen) ve Semih Özakça (öğretmen). Kendilerine KESK’e bağlı Eğitim-Sen üyesi. Nisan ayından bu yana yemek yemeyi reddediyorlar ve 23 Mayıs’ta terörizm suçlamasıyla tutuklandılar. Şu anda cezaevindeler ve 200 günden fazla bir süredir açlık grevindeler. Davalarının ilk duruşması 21 Eylül’de görülecekti ancak 20 Eylül’de 16 tane avukatları tutuklandı ve terör örgütü üyesi olmak itham ediliyor. Bu avukatlar da cezaevinde. Duruşma tarihi 28 Eyül’e ertelendi. Gülmen şu anda o kadar zayıf ki hastanelik olmuş durumda ve zorla beslenme riski ile karşı karşıya. Bir sonraki duruşmanın 20 Ekim’de görülmesi planlanıyor.

Sizden bu ihraç edilmiş çalışanların ve sendika üyelerinin Ankara’daki bu duruşmasına katılmak üzere gözlemci göndermenizi istiyoruz.

Avrupa Birliği’nin ve Üye Devletlerinin bu keyfi ihraçlarla ve yetersiz hukuki süreçle ilgili kaygılarını dile getirmesi son derece önemlidir. Adil ve tarafsız yargılamalar garanti edilmiyor. AB delegasyonunun ve Üye Devletlerin elçiliklerinin bu yargılamaların duruşmalarına katılımı geçmişte olumlu sonuçlar doğurdu. Böylesi heyetler AB’nin adil, tarafsız yargılamalar ve insan hakları konularını takip ettiğini gösteriyor.

 

Luca Visentini                        Jan Willem Willem Goudriaan        Susan Flocken

ETUC Genel Sekreteri     EPSU Genel Sekreteri          ETUCE Avrupa Direktörü

 

Paylaş:

Yorumlar kapatıldı.

Paylaş