HDP’den Konfederasyonumuza Ziyaret!

HDP’den Konfederasyonumuza Ziyaret!
KESK'TEN HABERLER
0
Paylaş:

7 Ağustos Pazartesi günü (bugün) HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve Eş Genel Başkan Yardımcıları Fatma Kurtulan, Sezai Temelli ve Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 9. Olağan Genel Kurul sonrası Konfederasyonumuzu ziyaret etti. HDP heyetini Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Genel Sekreterimiz Ramazan Gürbüz, Kadın Sekreterimiz Gülistan Atasoy, Mali Sekreterimiz Elif Çuhadar, Hukuk-TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Yusuf Şenol karşıladı.

Ziyaret sırasında basına açıklamada bulunan HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in emek yaşamını derinden etkilediğini ifade ederek, “Kamu emekçileri işinden ekmeğinden edildi ve adete bir sivil ölüme terk edildi. Bu Türkiye için büyük bir kayıp ve geriye gidiştir. Bu saldırı akademisyenlere ve üniversitelere de oldu. Eğitim sisteminin bilimsellikten uzaklaştırılmasından tutun da kamu emekçilerine yönelik sendikasızlaştırma politikaları, kamu da yaşanan yapısal dönüşümler gelecek açısından riski barındırıyor. Bu kamu hizmetlerini alan halkı da ilgilendiriyor. AKP ve Saray rejimi bu yönelimiyle kendi yeni ceberut devletini şekillendirmeye çalışıyor. Erdoğan’a göre biat etmeyen hiçbir kurum kabul edilemez durumda. Buna karşı biz birlikte mücadele ederek, kötü gidişatı durduracağız. Hayatı üreten emeğin önemini her zaman ifade ettik. Bugünleri de birlikte aşacağız” diye konuştu.

Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini ve giderek otoriter bir yönetimle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Sivil bir darbe sürecini yaşıyoruz. Özellikle bir yıldır, kamu emekçileri ve AKP’ye muhalif tüm toplumsal kesimler mağdur edildi. 6 milyon oy almış siyasal bir partinin eş başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanları tutuklandı. Gazetecilere yönelik baskı ve tutuklama var. Kamunun tasfiyesine karşı mücadele yürüten konfederasyonumuza yönelik de yoğun bir baskı var, 3974 arkdaşımız ihraç. 150 bine yakın kamudan işten çıkarmalar var. Bizim arkadaşlarımızın da görevine iade edilmesi için mücadele ediyoruz” dedi.

Açlık grevlerini cezaevinde sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya da değinen Eş Genel Başkanımız, “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bir kez daha hukukun, emekçilerin yanında değil egemenlerin ve sermayenin lehine kararlar verdiğini açığa çıktı” dedi.

Kamudaki Toplu Sözleşme sürecine hakkında da konuşan Eş Genel Başkanımız, “Çalışma Bakanlığı ve AKP hükümeti yasal sınırlarını aşarak heyetimizi kabul etmemiştir, bu durum Toplu Sözleşme sürecinin bir orta oyunu olduğunu göstermiştir. Biz bu durumu her zeminde teşhir ve ifşa edeceğiz. Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nde de bu durumu dile getireceğiz” dedi.

 

 

Paylaş:

Yorumlar kapatıldı.

Paylaş