ETUC: Avrupalı İşçiler KESK’in Yanındadır!

ETUC: Avrupalı İşçiler KESK’in Yanındadır!
ULUSLARARASI İLİŞKİLER
0
Paylaş:

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Yönetim Kurulu 15-16 Mart 2017 tarihlerinde Malta’da toplandı. Toplantıya Türkiye’den DİSK, KESK ve Hak-İş temsilcileri katıldı. Toplantıda Türkiye’deki sendikal haklar ve OHAL dönemde işten atılan işçilerin durumu da tartışıldı.

Ayrıca toplantıda OHAL döneminde KHK’lerle işten çıkartılan işçiler ve kamu emekçileri için bir dayanışma fonu oluşturulması kararı alındı. ETUC mayıs ayında Türkiye’ye bir heyet göndererek sendikalar ve bakanlıklarla temaslarda bulunacak.

ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini açılış konuşmasında “binlerce işçinin herhangi bir kanıt olmaksızın ve hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı bir şekilde tutuklandığını ve işten çıkartıldığını” vurgularken Avrupalı işçileri Türkiye’deki meslektaşlarına destek olmaya çağırdı.

OHAL KHK’leri ile ihraç, açığa alma ve tutuklanan kamu emekçileri hakkında bilgi veren Konfederasyonumuz Eş-Genel Başkanı Şaziye Köse de “Süreklileşen OHAL/KHK rejimini sendikal özgürlüklere, çalışma hakkına ve demokrasiye yönelik saldırıları devam etmektedir. Konfederasyonumuz bu saldırıların hedefindedir” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise Türkiye’nin 12 Eylül günlerini hatırlatan bir süreçten geçtiğini, KHK’lerle akademisyeninden belediye işçisine on binlerce kişinin işten çıkarıldığını söyledi. Beko, “Bu zor günlerde uluslararası işçi hareketini yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

ETUC Yönetim Kurulu ayrıca kadın kotasının yüzde 40’a yükseltilmesi, İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılması ve Avrupa genelinde asgari ücret uygulanması gibi gündemleri görüştü.

ETUC Yönetim Kurulu üyelerine hitap eden Malta Çalışma Bakanı Evarist Bartolo, bütün dünyada aşırı sağın ve yabancı düşmanlığının yükseldiğine dikkat çekti. Sendikaların ve işçi partilerinin yeniden işçilerin siyasi temsilcisi haline gelmesi gerektiğini vurguladı. Bartolo, Malta’nın AB Dönem Başkanlığı’nda sosyal haklar ve işçi hakları gibi konulara ağırlık vereceğini belirtti.

 

Paylaş:

Yorumlar kapatıldı.

Paylaş