Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’ndan 10 Ekim Katliamı Soruşturması İle İlgili Bilgi Alındı

Kasım 27th, 2015 | by KESK
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’ndan 10 Ekim Katliamı Soruşturması İle İlgili Bilgi Alındı
0
Paylaş:

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başkanları ve avukatları 26 Kasım 2015 tarihinde 10 Ekim katliamı soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve Soruşturma Savcılarından Ramazan Demir ile görüşerek soruşturma hakkında bilgi aldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, öncelikle soruşturmanın geldiği aşama ve seyrine ilişkin bilgi istenmiş ve Başsavcılık tarafından soruşturmanın geldiği aşamaya ilişkin bilgi verilmiştir. Soruşturma kapsamında ele geçirilen bilgi ve belgelerin analizinin devam ettiği, soruşturmanın arka planının araştırıldığı belirtilmiştir.

Başsavcılık kayıtlarına göre katliamda 101 kişinin öldüğü, 403 kişinin yaralandığı bilgisi edinilmiş, dört örgütün bu bilgilerin kendilerinde bulunan bilgilerle karşılaştırılıp olası eksiklik ve hataların giderilmesi için resmi olarak paylaşılması talebi uygun bulunarak bilgi verileceği ifade edilmiştir. 

Görüşmede; geçmiş deneyimler ve ortaya çıkan bilgiler ışığında böylesi bir katliamın, İŞİD üyesi kişilerin dışında kamu adına hareket eden kimi yapıların katılımı olmaksızın gerçekleştirilmesinin düşünülemeyeceği belirtilerek, suçun faillerinin bu kapsam dikkate alınarak soruşturulması talep edilmiştir. Soruşturmaya ilişkin gizlilik kararının suçtan zarar görenlerin bilgilere ulaşarak soruşturmanın derinleştirilmesine ve objektif bir biçimde yürütülmesine katılma haklarını kullanabilecekleri bir biçimde uygulanması bir kez daha dile getirilmiştir.

Soruşturma süreci takip edilerek edinilen bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır. Saygılarımızla

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Paylaş