KESK-DİSK-TMMOB-TTB’den Cumhuriyet’e Destek!

Ocak 16th, 2015 | by KESK
KESK-DİSK-TMMOB-TTB’den Cumhuriyet’e Destek!
0
Paylaş:

Cumhuriyet Gazetesi’nin Charlie Hebdo dergisi katliamı nedeniyle bir seçkiyle yayımladığı karikatürlerinin ardından gelişen tehditlere, baskılara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Cumhuriyet Gazetesi ile iki yazarı hakkında resen soruşturma başlatmasına karşı Cumhuriyet’e verilen destekler de sürüyor. Soruşturmaya gerekçe olarak ise ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ iddiası gösterildi.

Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanları Lami Özgen, Şaziye Köse, Genel Sekreterimiz Hasan Toprak, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB İKK Sözcüsü Süleyman Solmaz, TTB İkinci Başkanı Mehmet Raşit Tükel, İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez ile birçok demokratik kitle örgütünden oluşan heyet Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç, Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, Haber Müdürü Aykut Küçükkaya, yazar Can Dündar, Ekonomi Servisi Müdürü Olcay Büyüktaş’ı Şişli’deki gazete binasında ziyaret ederek Cumhuriyet Gazetesi’ne destekleri belirtiiler.

Ziyarette, ifade özgürlüğünün asla kısıtlanamayacağı, siyasetçilerin artık ne düşüneceğimize kadar karar vermek istediği, gazetenin ve çalışanlarının hedef gösterildiği, hükümetin ve siyasetçilerin sağduyulu davranması gerektiği dile getirilirken, ama’lı kurulan cümlelerin katliamı meşrulaştırdığı, Cumhuriyet’in din düşmanı gibi gösterilmek istendiği, oluşan tablonun Yeni Türkiye’nin özeti olduğu ve laikliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığı vurgulandı.

Heyet ziyaretin ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakıröz tarafından kapıya kadar uğurlandı. Ziyaret sonrası Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen çıkışta yaptığı açıklamada: “Özellikle muhalif basına yönelik hükümetin bütün antidemokratik hukuksuz keyfi yönelimlerini, gerekçe ne olursa olsun nasıl hayata geçtiğini gayet iyi biliyoruz. Bu nedenle Cumhuriyet gazetesinin yayın hakkına yönelik geliştirilen tutumun haksız, keyfi, antidemokratik olduğunu düşünüyor, bunu kınıyor ve protesto ediyoruz. Biz bu tür uygulamaları geçmişte muhalif basına yönelik geliştirilen gözaltı, tutuklama, bombalama, gazeteleri basma, yayını engelleme, dağıtıcıları öldürme süreçlerini bu ülkede çok yaşadık.  Bunun sorumlusu hükümettir.” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Paylaş