ETUC’tan Konfederasyonumuza Dayanışma Ziyareti

Temmuz 9th, 2012 | by KESK
ETUC’tan Konfederasyonumuza Dayanışma Ziyareti
0
Paylaş:

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreter Yardımcısı Patrick Itshert, bugün (09.07.2012) konfederasyonumuzu ziyaret etti.

Ziyarette, Genel Başkanımız Lami Özgen ve Genel Sekreterimiz İsmail Hakkı Tombul ‘un yanı sıra DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Metin Ebetürk hazır bulundu.

Görüşmede Genel Başkanımız Lami Özgen, KESK’e yönelik uzun süredir devam eden baskılar ve son olarak 25 Haziranda yaşanan gözaltı ve tutuklama furyası hakkında bilgi verdi.  4688 Sayılı “sahte” sendika yasasında yapılan değişiklikler hakkında da ETUC Genel Sekreter yardımcısı Itshert’e bilgi veren Genel Başkanımız, hükümetin sendikalar arasındaki ayrımcı tutumuna dikkat çekti.

ETUC Genel Sekreter yardımcısı Patrick Itshert ise 25 Haziranda yaşanan KESK yönetici ve üyelerine yönelik gözaltıları duyar duymaz Avrupa Birliği ve Türkiye nezdinde girişimlerde bulunduklarını kaydederek hukuksal hiçbir dayanağı olmayan saldırıları kınadıklarını ve KESK’le dayanışma içerisinde olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Dayanışmamanın sürdürülmesinin bir adımı olarak, KESK yönetici ve üyesi kadın sendikacıların 4 Ekim 2012 tarihinde görülecek olan davasının ilk duruşmasına katılım için çaba sarf edeceklerini belirten Patrick Itshert, KESK’e yönelik baskılara dikkat çekmek üzere uluslar arası konfederasyonların katılımıyla Eylül ayı içerisinde bir toplantı düzenlemek için hazırlıkları başlattıklarını ayrıca Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanlığını da konu hakkında bilgilendireceklerini kaydetti.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici ise, KESK nezdinde yaşanan baskıların Türkiye’de hak ve özgürlükleri için mücadele eden sendikaların yanı sıra tüm emek ve demokrasi güçlerine gözdağı verme amaçlı olduğunu ifade etti. Mecliste bekletilen Toplu İş İlişkileri Yasa tasarısı ile mücadeleci sendikaların saf dışı bırakılmaya çalışıldığını vurgulayan Ekici, kıdem tazminatı konusunda yaşanan tartışmalar hakkında da EUC Genel Sekreter yardımcısı Patrick Itshert’e bilgi verdi.

 

 

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Paylaş