“Herkes Sussun Kadınlar Konuşsun”

Mayıs 31st, 2011 | by KESK
“Herkes Sussun Kadınlar Konuşsun”
0
Paylaş:

 Şiddete karşı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformunca "Herkes sussun kadınlar konuşsun" sloganıyla eylem yapan kadınlar, kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto etti. 

KESK Ankara Şubeler Platformu üyelerinin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden kadınlar, Kolej Kavşağı’nda toplanarak "Gerçek eşitlik için yürüyoruz" yazılı pankart açtı. 

"Kadın cinayetleri son bulsun", "Kadına yönelik şiddete son", "Kadınlara sosyal güvence" ve "Ayrımcılığa karşı isyandayız" yazılı dövizler taşıyan kadınlar, yağmur altında slogan atarak Ziya Gökalp Caddesi’nden Sakarya Meydanı’na geldi. 

Burada grup adına açıklama yapan Dilşat Aktaş, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin son yıllarda önemli oranda arttığını belirtti. 

Kadınların hayatın her alanında yok sayıldığını ifade eden Aktaş, "Kadın cinayetleri son 7 yılda yüzde 1400 oranında arttı. Her gün 5 kadın yakınları olan erkekler tarafından vahşice öldürülüyor ya da fiziksel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kalıyor. Kadınların çoğu sosyal güvenceden yoksun bırakılıyor, ucuz iş gücü olarak görülüyor. 

Ücretli çalışan 20 milyondan fazla kadının hiçbir sosyal güvencesi bulunmuyor" dedi. 

Kadına yönelik şiddetin önlenmesini, kadın cinayetlerinin durdurulmasını istediklerini belirten Aktaş, kadınlara sosyal güvence ve babadan, kocadan bağımsız sağlık sigortası sağlanması gerektiğini belirtti. 

Basın açıklamasının ardından kadınlar, müzik eşliğinde halay çekti.

Kaynak: Başkent Gazetesi

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Paylaş