Bolu’daki Saldırıları Şiddetle Kınıyor, Protesto Ediyoruz!

Eylül 27th, 2010 | by KESK
Paylaş:

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek’in TAYAD üyelerine yönelik Bolu’da yapılan linç girişimine ilişkin basın açıklaması: Örgütlenmiş ve yönlendirilmiş bazı kesimler ne zaman toplumsal sorunlar ve çözümlerine ilişkin bir tartışma ortamı oluşsa bunu bozmaya yönelik saldırı girişimlerinde bulunmaktalar. Bu kesimler harekete geçirdikleri maşalar aracılığıyla toplumsal gerilimi yeniden tırmandırarak milliyetçi ve şövenist havayı süreklileştirmek istiyorlar.
Şundan da eminiz ki, linç girişimleri en büyük cesareti güvenlik güçlerinin seyreden, hatta kimi zaman birlikte hareket eden yaklaşımından almaktadırlar. Polis adeta saldırganları devleti koruyan milis güçler olarak görmektedir. Öyle ki, saldırganları yakalayıp adalet önüne çıkartmak yerine başlarını okşayarak “tepkinizi gösterdiniz, bu kadar yeter” diyerek evlerine göndermeyi politika haline getirmiştir. Tüm linç saldırılarının ortak özelliği saldırıya uğrayanların bir de polis yönelimiyle karşılaşmasıdır. Nitekim son yıllarda yaşanan bu tür saldırılarda ya saldırganların yakalanmaması ya da yakalananların yargılanmalarında bir ceza almamış olmaları linç zemininin sürekli canlı kalmasına neden olmaktadır.
TAYAD üyelerinin cezaevlerinde yaşanan sorunları dile getirmek amacıyla başlattıkları Ankara yürüyüşüne 25 Eylül Cumartesi Bolu’da yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, protesto ediyoruz. İfade ve gösteri özgürlüğü önünki yasal engellerle birlikte fiili engelleri de kaldırmak devletin görevidir. Hükümet gerekli önlemleri almadığı takdirde ortaya çıkan tablonun sorumlusu olacaktır. 

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Paylaş