Başka 17 Ağustos’lar Yaşanmamalı!

Ağustos 17th, 2010 | by KESK
Başka 17 Ağustos’lar Yaşanmamalı!
0
Paylaş:

Genel Sekreter Emirali ŞİMŞEK’in 17 Ağustos 1999 depreminin 11. yılına dair  basın açıklaması: "17 Ağustos  Depreminin üzerinden 11 yıl geçti. Depremde kaybettiğimiz onbinlerce insanımızın acısını hâlâ yüreğimizde hissediyoruz. 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen büyük felaketin toplumda oluşturduğu güçlü reflekse rağmen olası yeni depremlere, felaketlere hazır olduğumuzu söylemekten ise çok uzağız.
Çarpık bir kentleşme anlayışının, kentsel rantları yeniden dağıtma faaliyeti haline gelen siyasal yapımızın ve kâr dışında bir hedefi olmayan ekonomik politikaların doğal sonucudur depremlerde, sellerde, toprak kaymalarında canlarımızı yitirmek.
Doğal afetler karşısında en hazırlıklı ülkelere baktığımızda öncelikle demokratik standartların yüksek olduğunu görmekteyiz. 17 Ağustos’un acıları hâlâ tazeliğini korurken, çarpık ve kâr hırsına dayalı kentleşmenin bütün hızıyla devam ettiğine tanıklık ediyoruz. Olası bir İstanbul depremine ilişkin bilim adamlarının uyarılarına kulak tıkanıyor, hemen hiçbir şey yapılmıyor. % 80’i deprem riskine sahip bir coğrafyada yaşıyoruz ama bununla ilgili ciddi, kararlı adımlar atılmıyor.
Daha fazla 17 Ağustoslar istemiyoruz. 17 Ağustos 1999’da ve tüm depremlerde yitirdiğimiz canları hüzünle anıyoruz."
 

Paylaş:

Bir Cevap Yazın

Paylaş